The Norman Transcript

March 26, 2013

Honorees at Norman Public Schools board meeting


The Norman Transcript

First Place — Cole Shafer-Ray, Alcott Middle School

Second Place — Aniket Dehadrai, Whittier Middle School

Third Place — Alison Horton, Whittier Middle School

· Candidates for the United States Presidential Scholars Program:

Hong Jeon, Norman High School

Alexander Zhu, Norman North High School

· Oklahoma Foundation for Excellence — 2013 Academic All State Scholars:

Norman High — Emily Frech, Jeffrey Terry

Norman North — Amrith Ramkumar, Alexander Zhu

· National Merit Finalists in the 2013 Competition for Merit Scholarship Awards:

Norman High — Mannon Fisher, Emily Frech, Daniel Goree, Jeffrey Terry

Norman North — Jackson Monroe, Amrith Ramkumar, Alex Zhu

· National Hispanic Scholar:

Norman High — Alexandra Rivas

Norman North — Andres Hernandez

· National Achievement Scholar

Lauren Goodman, Norman High

· Student Athlete Awards:

— Wrestling State Runner-Up

6A 126 lbs.: Hayden Hansen, Norman North

6A 145 lbs.: Blake Bassham, Norman North

— Wrestling State Champion

6A 160 lbs: Levi Berry, Norman North

— Swimming State Runner-Up

6A Boys 100 Yard Breaststroke: Cody Austin, Norman High

6A Girls 100 Yard Freestyle: Dovie Rayburn, Norman North

6A Girls 200 Yard Freestyle: Madison Sarantakos, Norman North

— Swimming State Champion

6A Girls 100 Yard Butterfly: Madison Sarantakos, Norman North

6A Boys 200 Yard Medley Relay: Justin Wu, Alex Zhu, Tomas Elder, Kendon McGehee, all Norman North

6A Boys 200 Yard Freestyle: Justin Wu, Norman North

6A Boys 50 Yard Freestyle: Tomas Elder, Norman North

6A Boys 100 Yard Freestyle:Tomas Elder, Norman North

6A Boys 200 Yard Freestyle Relay: Justin Wu, Alex McMillen, Alex Zhu, Tomas Elder, all Norman North

6A Boys 100 Yard Backstroke: Justin Wu, Norman North boys

6A Swimming State Champions: Norman North boys Swim Team

For local news and more, subscribe to The Norman Transcript Smart Edition, or our print edition.